Medel Elektronik

Yerli Üretimde Dünya Kalitesi!

1994 yılında kurulan MEDEL Elektronik Şirketi İstanbul’da bulunan üretim tesisinde üretilen 400.000’dan fazla ürününü, Yurtiçinin yanı sıra Asya, Ortadoğu ve Balkanlarda faaliyet gösteren satış ve pazarlama ağı ile tüm dünyanın hizmetine sunmuştur. MEDEL Elektronik, 35 mühendis, 70 tekniker, toplam 120 çalışanı ile İstanbul’da 6500 m2 , Adapazarı şubesinde 1200 m2‘lik toplamda 7700 m2 kapalı alanda, AC Motor Vektör Hız Kontrolü, DC Motor Hız Kontrolü, Demiryolu Uygulamaları, Tersane Uygulamaları, Kenar Kontrol, Gergi Kontrol, Kamera Kontrol, Register Kontrol, Otomasyon ve Otomasyon uygulamalarında ihtiyaç duyulan elektronik ölçüm/kontrol kartları üretimi ve 25 yıllık tecrübesi ile de endüstriyel otomasyon uygulamaları yapmaktadır.

Firmamızda 1999 yılından itibaren Demiryolu uygulamaları için projeler yapılmaktadır. TÜVASAŞ (Adapazarı), TCDD (Ankara, Haydarpaşa-İstanbul), TÜLOMSAŞ (Eskişehir) için yapılan çalışmalarda; Akü Şarj Ünitesi, Yüksek Frekans Akü Şarj, Enerji Besleme Ünitesi (EBU, Statik Konvertörler), UIC EBU Çok Gerilimli Konvertör, Elektrikli Dizi Yardımcı Inverter Sistemi, İklimlendirme (Klima Kontrol) Ünitesi, E72-220 Inverter, D72-24 Konvertör, Vakum Tuvalet, Temiz ve Atık Su Tanklarının Otomasyonu, Otomatik Kapı Revizyonu, Yolcu Anons Sistemi, Yolcu Bilgilendirme Otomasyonu ürünleri Medel Elektronik tarafından projelendirilip yüksek adetlerde imalatı ve devreye alınması sağlanmıştır. Bu ürünler ülkemizde kullanılan bütün demiryolu araçlarında kullanılmaktadır.

Ürettiğimiz elektronik sistemlerin tüm AR-GE çalışmaları, montaj ve test aşamaları İstanbul İkitellideki modern tesisimizde yapılmakta ve bu ürünler için 7/24 teknik servis hizmeti sunulmaktadır.

Medel Elektronik

hakkimizda_02

Medel Elektronik, ürettiği 100.000’den fazla ürünü yurtiçinin yanı sıra yurt dışında da bir çok ülkedeki pazarlama ağıyla tüm dünyanın hizmetine sunmaktadır.

hakkimizda_03

2014 yılı İnovatif Kobi Ödülü

Kuruluşundan bu güne kadar değişmeyen birinci hedefimiz, Türkiye’de ve dünyada gelişen teknolojiyi yakından takip ederek dünya kalitesinde cihazlar üretip, koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, AR-GE çalışmalarımızla sistem ve cihazlarımızı sürekli geliştirmekteyiz. Son 10 yılda yapmış olduğumuz elektronik tasarım AR-GE çalışmalarımızın neticesi aşağıda özetlediğimiz gibidir.

1999 yılı sonunda demiryolları için konvertör ve akü şarj projesine AR-GE çalışmalarına başlanmıştır.
2001 yılı sonunda demiryolu için tasarlanan konverter ve akü şarj seri üretimine geçilmiştir.(Bu ürünün Türkiye’de ilk ve tek üreticisiyiz.)
2004 yılı sonunda; AC motor kapalı çevrim (enkoderli) vektör hız kontrol invertör projesi tamamlanmıştır. (İlk yerli olarak üretilen kapalı çevrim vektör motor hız kontrol cihazı)
2006 yılında özelikle ambalaj sektöründe kullanılan baskı (tifturuk,flekso,liminasyon.) benzeri makinalarda baskı kontrol amaçlı kulanılan register kontrol cihazı tasarım ve AR-GE’sine başlanmıştır.
2007 yılında; Kamera Kontrol Sistemi projesi tamamlanmıştır.(tifturuk,flekso,ve matbaa makinalarındaki baskı kalitesinin kalite kontrolünde kulanılan sistem.)
2007 yılında; AC motor kapalı çevrim (enkoderli) vektör hız kontrol cihazı donanım, yazılım ve mekanik olarak geliştirilerek TAY SERİSİ olarak seri üretime başlanılmıştır.
2009 yılında; Daha önce ilk defa yerli olarak firmamız tarafından üretilen Kenar Kontrol ve Gergi denetim cihazlarının performansları ve kullanım kolaylıkları geliştirilerek yeni görünüm ve tasarımları ile seri üretime başlanmıştır.
2009 yılı sonunda; TÜBİTAK tarafından desteklenen ve sonuçları onaylanan AC motor açık çevrim (enkodersiz) vektör hız kontrol cihazı projesi başarı ile tamamlanmıştır. (İlk yerli olarak üretilen açık çevrim vektör motor hız kontrol cihazı)
2009 yılında; Tersanelerde gemi beslemesi olarak kullanılan 380V-50Hz / 440V-60Hz 1.4MW Konvertör projesi üretilip devreye alınmıştır.
2010 yılında; AC motor açık çevrim (enkodersiz) vektör hız kontrol cihazı seri üretimine başlanılmıştır.
2010 yılında; 2 yıl TCDD tarafından farklı ülkelerin çalışma şartlarında da denenen Çok Gerilim Konvertör seri üretimine başlanılmıştır.

2010 yılında; Register kontrol projesi tamamlanmış ve seri üretimine başlanılmıştır.
2010 yılında Servo motor kontrol projesi çalışmalarına başlanmıştır.
2011 yılında; E72-220 12kVA IP55 Sinüs Inverter projesi tamamlanmıştır.
2012 yılında tramvaylarda HVAC beslemesi ve HVAC kontrolünde kullanılmak üzere geliştirilen LRV750-35 klima inverteri ve klima kontrol ünitesi tamamlanmıştır.
2012 yılında; Kamera Kontrol Sistemi yazılımsal ve donanımsal olarak değiştirilerek yüksek performanslı olarak geliştirilmiştir.
2012 yılında; 315kW Asenkron Cer motor (İstanbul tüp geçit demiryolu araç motorları) test ünitesi projesi tamamlanmıştır
2012 yılında Yolcu Bilgilendirme sistemleri Projesine başlanmış ve üretimine geçilmiştir.
2012 Yılında Klima Kontrol Sistemi projesine başlanmış ve üretimine geçilmiştir.
2012 Yılında Klima Besleme ünitesi Projesine başlanmış ve üretimine geçilmiştir.
2012 yılında , Yüksek Frekanslı DC-DC Konvertör başlanmış ve üretimine geçilmiştir.
2012 yılında , Yüksek Frekanslı Akü Şarj Konvertör projesine başlanmış ve üretimine geçilmiştir.
2012 yılında , Milgem (Milli Gemi) projesi için invertör ve pano tasarımı yapılmış ve askeriyeye teslim edilmiştir.
2013 yılında Gölcük Tersane Komutanlığı, İstanbul Tersane Komutanlığı ve İzmir Tersane Komutanlığı’na askeri standartlara uygun inverterler üretmiştir.
2013 yılında hafif raylı araçlarda HVAC beslemesi ve HVAC kontrolünde kullanılmak üzeriLRV750-55 klima inverteri ve klima kontrol ünitesi tamamlanmıştır.
2013 yılında 100kVA 3×1500 V beslemeli yardımcı konverter uygulaması tamamlanmıştır.